Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sudoku: hra roku na mobil


Recenze java hry: Hra Sudoku dobyla svět. Zapomeňte na papíry, Sudoku si můžete zahrát přímo v mobilu. Potrapte si mozkové závity!

Když ještě mobilní telefony byly příliš hloupé a slabé na to, aby dokázaly utáhnout nějakou akční střílečku, strategii nebo třeba adrenalinový závod F1 a displeje uměly stěží zobrazit něco víc, než pár stupňů šedi, byly logické "gamesky" velmi populární. Dobře si pamatuji na chvíle, kdy ve škole místo poslouchání výkladu nové látky hrála polovina spolužáků Sokoban.

Jenže jak se mobily zlepšovaly, zvětšovalo rozlišení a barevná hloubka displejů, logické hry zatlačily do pozadí nové žánry. Pochodující váleček najednou vystřídal Duke Nukem, šedé kostičky tetris zazářily barvami a trapné pokusy o sportovní hry se změnily v mistrovská díla vývojářských společností. Hráči na logické hry na chvíli pozapomněli, ale netrvalo dlouho a boom logických her se rozjel nanovo.

6,6 triliardy zadání

Logická hra má totiž několik zásadních výhod. Za prvé si u ní procvičíte mozkové závity, což ještě nikomu neuškodilo a za druhé u logické hry strávíte hodiny, dny a týdny, aniž byste se začali nudit. Obě tyto výhody, navíc umocněné na druhou, platí pro logickou hru Sudoku. Přestože název z japonského "Súdži wa dokušin ni kagiru," naznačuje asijský původ, hra se původně objevila v Americe, v časopise o hlavolamech. Jelikož na hraní Sudoku potřebujete pouze jednoduchou tabulku s minimálně 17 vyplněnými čísly, zdržím se líčení grafické stránky hry.

Sudoku na mobil

Ne, že by úvodní obrazovka, menu nebo tabulky nevypadaly hezky, ale o grafické efekty tady opravdu nejde. Pro ty z vás, co Sudoku znají, asi budou následující řádky zbytečné, takže se vůbec neostýchejte a přejděte přímo na stránku, kde si můžete hru stáhnout. Pro všechny, kteří se s ní dosud nesetkali a chtějí začít hrát, přidáváme stručný návod, jak na to.

Jak hrát Sudoku

Vaším úkolem je co nejrychleji doplnit z části vyplněnou tabulku o zbývající číslice 1 až 9 tak, aby se ani jediná číslice v žádném sloupci, řádku a ani jednom z devíti čtverců o straně 3 x 3 čtverečky neopakovala. Aby měla hra pouze jedno řešení, musí být zadáno minimálně 17 čísel (o 16 číslech zatím nikdo neslyšel).

Sudoku na mobil

Ale pozor. Více zadaných čísel neznamená, že vše bude jednoduší. I pokud zadáte čísel mnoho, můžete si hlavinku hezky zavařit. Nevíte, v jakém sloupci nebo řádku začít? Takt tohle vůbec neřešte. Zatím můžete kdekoli