Jdi na obsah Jdi na menu
 


4x4 Extreme Rally 2006: ukloňte se, přichází král!


Novopečený vládce na poli rally závodů. Tak by se dal stručně charakterizovat tento titul.

Dlouho jsem se zamýšlel nad tím, zda je na poli závodních her nějaká solidní konkurence pro novinku 4x4 Extreme Rally 2006, abych mohl případně srovnávat. Nejdřív mě napadl Toca Race Driver 3, ovšem to je spíše silniční záležitost. Další pecka Mobile GP2 jsou také perfektní závody, ale to jsou zase formule a ty mají od rally dost daleko. Toho, že velmi dobrá rally hra prakticky donedávna neexistovala, využila polská společnost Gameleons, která navíc nastavila laťku hodně vysoko. Krátký výpis toho, co hra nabízí, zaujme i toho nejnáročnějšího hráče: 27 tratí, multiplayer přes Bluetooth nebo 3 závodní módy. Navíc ďábelská návykovost předčí všechno.

4x4 Extreme Rally 2006

Po bleskovém startu máte na výběr mezi třemi singleplayer módy - Time Trial, Race a Cup. V prvním módu si na celkem 10 tratích vyzkoušíte svojí rychlost a hbitost, kde je cíl jediný: zajet co nejlepší čas. V tom druhém závodíte s třemi protivníky také na deseti tratích a zapotíte se při tom slušně ;-) A v posledním módu, kterým je šampionát, budete mít prakticky za úkol to samé jen s tím rozdílem, že na trati jsou i malé překážky, kterým se musíte vyhýbat, jinak inkasujete penalizaci 3 sekund. Všechny tratě a závody si musíte ale vybojovat tím, že ty předchozí je potřeba vyhrát. Za první pozici získáváte i jakési čtyři "francouzáky", tedy opravářské klíče, díky kterým si tuníte svoje auto. I další pozice jsou "bodované", ale většinou vás hra nepustí dál, protože je potřeba mít určitý počet klíčů. A jaký je výběr automobilů? Moc velký není, pouze 4, ale zase každé auto má rozdílné vlastnosti, takže často pokud vám nejde dokončit nějaký závod, nezbývá než taktizovat a tunit to auto, co se na tu trať nejvíce hodí. Díky výše zmíněným vlastnostem vás hra opravdu přiková k mobilu a prostě se od ní neodtrhnete :-)

4x4 Extreme Rally 2006

Další faktor, který hru posouvá zatraceně nahoru, jsou tratě a jejich grafické zpracování. Jsou prostě super, ve třech ročních obdobích - léto, podzim a zima si užijete opravdu závodní orgie. Všechno je hezky animované, diváci fandící u trati, padající listí/vločky, vlnící se okolní příroda, blesky, odlétající kamení za pneumatikami, smyky atd. Je to nádhera. Vše navíc krásně plynulé. 30 tratí je sice zasazeno do třech "stylů", ale tratě a jejich struktura se mění vždy docela zásadně a jejich opakované hraní vás dlouho neomrzí. Už jenom kvůli honbě za nejlepšími časy a multiplayeru. Ano, závodní multiplayer, slyšíte dobře. Přes bezdrátovou technologii Bluetooth je hraní s kámošem prostě slast. Osobně testováno na dvou různorodých zařízených - Sony Ericsson a Nokia. Nezaznamenal jsem u nejméně 20 závodů jediný zádrhel, např. bývá časté zpomalování, či i dokonce přerušení spojení. Na stránkách výrobce je dokonce uvedeno, že je možné hrát až ve čtyřech lidech! Ověřeno to nemám, ale pokud máte v okolí více lidí s modrozubem, vřele doporučuji. Královsky se zabavíte.

Těžko se u takovéhle hry hledají zápory. Možná jediné malé mínus je hudba, která je dost monotónní, jak už to tak většinou bývá. A taky trochu větší obtížnost v některých singleplayerových závodech. Závěr je jednoduchý, stručný a výstižný: Zrodil se nový král mezi rally závody. A tuším, že i nadlouho tak zůstane. Doporučuji všemi deseti!

Konečné hodnocení:

97 %

 
PROTECT YOUR FAMILY GET QUOTE
Unum Provident
Pinnacle Insurance
Royal and Sun Alliance Life Insurance
Skandia Life